(ФОТО) Две шолји од овој напиток пред спиење и витата линија е гарантирана!

Излегува дека две чаши црвено вино пред спиење би можеле да бидат волшебна „таблетка“ која ви помогнува да загубите тежина (која отсекогаш сте ја посакувале), покажуваат две најнови истражувања од Универзитетите Вашингтон и Харвард, медицинско школо.
Ева зошто: излегува дека полифенолот кој се нарекува ресвератрол во црното вино и кој белите маснотии“ ги претвора во „беж маснотии“ (познати како верзија која е многу полесна за согорување), велат истражувачите од Универзитетот во Вашингтон.

Уште подобра е студијата од Харвард која во текот на 13. години набљудувала 20.000 жени и утврдила дека оние жени кои пиеле две чаши црно вино (максимално 300 мл) дневно имале 70 отсто помала веројатност дека ќе имаат прекумерна тежина.
Ок, а зошто токму навечер? Уште едно истражување открило дека ресвератролот исто така помогнува во сузбивањето на апетитот, што значи дека после чашка или две црвени бои постојат помали шанси да „навалите“ во фрижидерот во вечерните часови.
Ако не ви звучи добро шише црвено вино да држите на ноќното орманче, останати добри извори на ресвераторл се.

– црно грозје
– кикирики
– пистации
– какао/црно чоколадо
– јагоди
– боровинки
– рибизли
– брусница
– останато ситно овошје

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Знаење и искуство на стручњак – СРЦЕВ БОЛЕН САКАЛ С*КС, ПА МУ ОВОЗМОЖИВ БРЗА ПОМОШ ПОД ПРОЗОРЕЦОТ: Доктор Солаковиќ открил провереен ТРИК за ЉУБОВЕН ЧИН! После ова во креветот повеќе ништо нема да биде исто!

Д-р Емир Солаковиќ зборувал за сексот и придобивките од сексот, како и за ризиците што …