(ВИДЕО) АО: Пуј првпат во полуфинале на Грен слем: Раониќ пропушти шанса!

францускиот тенисер Лукас Пуј првпат во кариерата се пласираше во полуфинале на некој Грен слем турнир. Пуј во четирифиналето на Австралија Опен го победи Милош Раониќ со 6:4, 7:6,3:6, 6:4 и во борбата во финалето ќе се состане со победникот од дуелот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Кеи Нишикори.

24. годишниот Французин моментално е 31. играч на светот но одигра одличен меч на „Род Лејвер Арена“ и потсети на времето кога го победи и’ Рафаел Надал.


Во другото полуфинале ќе се состанат Рафаел надал и Стефанос Циципас.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ДЕНЕС Е НЕГОВИОТ ПОСЛЕДЕН НАТПРЕВАР- Серхио Рамос си заминува од Пари Сен Жермен, се прости со емотивна порака

Шпанскиотфудбалер Серхио Рамос ќе го напушти Пари Сен Жермен и нема да потпише нов договор, …