(ФОТО) Копија на Париз: Место кое се наоѓа 4.600 километри од главниот град на Франција

Со местото доминира телекомуникациски предавател кој изгледа како Ајфеловата кула, само во нешто помалечка верзија – висока 50. метри.
Стариот војнички сталеж на Козаците кои прускиот крал Фридрих велики го нарекувал најдобра коњица во Европа во средината на 19. век основале бројни населби на Јужен Урал. Во почетокот немале имиња туку само бројки кои подоцна се промениле во називи кои одбележуваат воени победи.


Во своевидниот меморијален центар се наоѓа чељабински Париз кој името го должи на големата победа против војската на Наполеон во 1814. година.
Со местото доминира телекомуникациски предавател кој изгледа како Ајфеловата кула, само во нешто помалечка верзија – висока 50. метри.Според традицијата младенците се фотографираат под него, како и посетитеите кои наминуваат во рускиот Париз.


Градот има и историски музеј, а до неодамна во чељабински Париз можела да се посети и фарма на ноеви која ја отворил локалниот бизнисмен Николај Бартаев и организирал туристички обиколки под називот „париски ној“.
Уралски Берлин, Лајпциг, Варна, Бред, Варшавка, Требијатски, Порт Артур, Фер-Шампенауз
(Fère-Champenoise) и Чесме исто така се наоѓаат во близина. Главниот град на „мала Европа“ е фабричкиот Чељабинск, кој е управно средиште на областа.


На градот на 15. февруари 2013. година паднал метеорит. Астероидот KEF-2013 влетал во атмосферата и притоа експлодирал. Ударниот бран направил голема штета: искршил прозорци и оштетил неколку илјади градби, а биле повредени 1.200 лица.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Како јас и дечко ми целосно ја трансформиравме цела куќа за 10.000 евра – Промена од под до плафон

Старата трошна куќа од 19 век добила нов изглед, во скандинавски стил. Имено, Хана Хемсберген …