Руски рецепт од 2. состојки: Отстранува брчки, старечки пеги и стрии

Потполно природен, ефтин и достапен на сите
После 25. години е пронајден таен рецепт за гел кој решава многу проблеми на кожата. Го подготвиле козметичари на клиниката во Кремљ за сопругите на тогашните членови на владата.
Сите сме добро запозанени со неверојантите предности на алое верата и кокосовото масло и колку се корисни за здравјето на кожата. Меѓутоа, малку кој знае дека доколку ги комбинирате овие две компоненти добивате потполно единствена комбинација која има навистина неверојатни особини и може драстично да го подобри здравјето на вашата кожа.
Едно од својствата на оваа волшебна комбинација е дека е совршено решение за брзо отстранување на стриите од кожата.

Правењето на овој гел е неверојатно лесно, а алое верата и кокосовото масло се нашироко користени во козметиката и фармацијата, а и двете состојки се лесно достапни на сите.
Алое верата е многу ефикасна во третирањето на изгорениците и иритациите на кожата, ублажува алергиски реакции на кожата, помогнува во отстранување на стриите, брчките и црвенило, ја подмладува и хидрира кожата.
Кокосовото масло совршено ја хидрира и негува кожата, има антибактериско и антигабично својство.

Рецепт:
100 г алое вера гел (потребен ви е баш гел, не сок, можете да го купите во подобро снабдените аптеки)
100 г органско кокосово масло
неколку капки есенцијално масло по желба (ванила, ружа, лаванда)
Подготовка:ставете ги алое верата и кокосовото масло во сад и темелно мешајте 5 минути, се додека смесата не стане потполно изедначена и компактна. Додајте неколку капки есенцијално масло и измешајте.
Гелот ставете го во чист стаклен сад со соодветен капак (може и обична тегличка – убаво измиена и исушена) и чувајте на собна температура.
Примена: На кожата нанесувајте го 2 – 3 пати дневно. Најдобро е после туширање бидејќи порите се тогаш отворени и кожата полесно и подобро ги впива сите корисни супстанци.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …