(ФОТО) Македонија подготвена, Хрватска со респект за нашите ракометари:„На теренот ќе ја бараме нашата шанса!“

Македонија немаше никаков проблем со Бахреин, кон крајот на второто полуврееме почнаа да создаваат разлика и на крај „мазно“ славеа со 28:23, на задоволство на селекторот Раул Гонзалес…
„Против Бахреин одигравме одличем меч, посебно во второто полувреме. Мораме да бидеме задоволчни со досегашните настапи, но вистинските испити допрва доаѓаат. Хрватска е репрезентација со некои од најдобрите играчи во светот и секако има амбиција да се бори за медал. Ги респектираме, но ќе ја бараме нашата шанса. Физички сме добро, на почеток на турнирот сме и ќе бидеме спремни“, вели селекторот Гионзалес.

Борско Ристовски:„Не ми треба Червар за да бидам мотивиран против Хрватска. Средбата против таква репрезентација е мотив сам по себе. Тоа е репрезентација која е меѓу петте најдобри во светот, има одлични играчи и на сите натпреварувања имаат најголема амбиција. Не размислувам за Лино Червар и не му посакувам среќа во наредната средба бидејќи ќе биде против нас. Но, на хрватските играчи им поакувам најдобар можен резултат на крајот на натпреварувањето“.

Филип Лазаров: „Во понеделник е најважниот натпревар за нас на ова првенство. Имаме доволно квалитет за да бараме победа во сите натпревари. Хрватска е фаворит, има поширок избор на играчи, поискусна е и поквалитетна, но на теренот ќе ја чекаме својата шанса и ќе дадеме се од себе за да дојдеме до позитивен резултат“.

Македонија нема да калкулира и да се чува за Исланд.
„Не можеш да излезеш на терен и да калкулираш, тоа е невозможно. Кога би размислувале за тоа, тоа можеби би било можно против Шпанија, но познавајќи го нашиот селектор, секаде ќе одиме на победа“, дополнува Лазаров.

Натпреварот помеѓу Македонија и Хрватска започнува од 18. часот со директен пренос на МРТ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ФОТО) Ова прекрасно девојче со посебниот изглед ги освоила социјалните мрежи

Манекенката Ксенија Белусова и нејзиниот сопруг Уго Уках, со својот изглед цел живот го привлекуваат …