Ќе заборавите на забар: Спасете ги вашите заби заби од пропаѓање во неколку чекори

Здравјето на забите е многу важно и поради тоа редовно одите на контроли.
Редовно ги миете и јадете здрава храна за да спречите нивно расипување.
Внесувате доста витамини и минерали, посебно калциум кој се наоѓа во млечните производи…
Исто така јадете доста зелен зелечнук. Она што исто така добро ќе ви послужи за нега и избелување е едно од најздравите масла – кокосовото масло кое има дури и антиканцерогено дејство.
Ако имате расипани заби, тоа значи дека не сте здрави. Проблемите со забите најчесто се јавуваат поради лошите навики. Поради нездрава храна, ако јадете многу слатки, пушите или пиете алкохол. Како што веќе рековме – ако баш често ви се расипуваат забите, тоа може да укажува на постоење проблеми со некој орган.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ФОТО) РАКОТ НА КОЖА НЕ Е ШЕГА – На познат ТВ готвач му дијагностицирале четврти стадиум на рак:„Имам уште 12. месеци живот“

Британскиот шеф Тим Билтон, познат по учеството на кулинарската емисија „Great British Menu” на BBC, …