Сушењето алишта во станот е опасно за здравјето, знаете ли зошто?

Идеално е алиштата да се сушат на свеж воздух, дури и кога надвор е минус. Тие прво ќе се заледат, па исушат, но и при таквиот начин на сушење морате да внимавате на нешто…
Сушењето алишта, преку зима, во затворен простор го крева нивото на влага за 30 проценти. Тоа воопшто не е добро за домашните кои ја вдишуваат таа влага како и хемикалиите од детергентите и омекнувачите (бидејќи и тоа во мали количества испарува од алиштата за време на сушењето). Според некои истражувања, во воздухот можат да се најдат дури и канцерогени хемикалии. Покрај тоа, кај некои луѓе влагата во воздухот предизвикува главоболки и проблеми со дишењето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ФОТО) РАКОТ НА КОЖА НЕ Е ШЕГА – На познат ТВ готвач му дијагностицирале четврти стадиум на рак:„Имам уште 12. месеци живот“

Британскиот шеф Тим Билтон, познат по учеството на кулинарската емисија „Great British Menu” на BBC, …