Зимска салата која ќе ги избрка маснотиите од телото после прејадување

Изминатите денови многумина претераа со храната, а последиците од празничното прејадување веќе се забележуваат и на здравјето.
Ако се чувствувате по малку тромо, време е да го исчистите организмот со помош на една вкусна зимска салата направена од здрави намирници преполни со нутриенти кои се потребни на нашето тело. Свежата репка, цвеклото и морковот од организмот ќе ги избркаат несаканите маснотии а притоа ќе го регулираат варењето и ќе ви дадат енергија и железо.
Состојки:
2 средни репки
2 средни цвекла
3 средно големи моркови
малку магдонос
сол, црн пипер
масло, оцет
Подготовка:репката, цвеклото и морковите измијте ги, излупете и изрендајте. Зачинете со сол, црн пипер, масло и оцет и наросете со малку сечкан магдонос. Салатата можете да ја послужите со вкусен сос од рен.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …