(ФОТО) Зошто треба да јадеме бадеми за здраво срце?

Одамна меѓу народот е познато дека како превенција за болести на срцето, па и на лицата кои имаат некакви проблеми со срцето,им се препорачува конзумирање бадеми, непечени. Беше препорачливо да се јадат како ужинка, околу една шака, или помалку, но најмалку 20. Сега од научните кругови пристигнува уште поново народно „учење“…

Истражувачите од државниот универзитет во Пенсилванија потврдиле дека бадемите се многу корисни во борбата против холестеролот.
Со редовното консумирање на бадеми расте нивото на „добриот холестерол”, а со тоа се подобрува кардиоваскуларното здравје и тоа за 19. отсто.
Според една студија која била објавена во списанието “Journal of Nutrition”, бадемите не само што влијаат врз порастот на добриот холестерол туку го подобруваат процесот на елиминирање на лошиот холестерол во црниот дроб.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …