Починал познатиот глумец Марко Николиќ

Глумецот Марко Николиќ починал на 2. јануари 2019. година во 73. година, потврдила на социјалните мрежи неговата ќерка Мина.
Покрај заедничка фотографија со таткото ги напишала само годините на неговото раѓање и смрт.


1946. – 2019.

Gepostet von Nikolić Mina am Mittwoch, 2. Januar 2019


Марко Николиќ е роден на 20. октомври 1946. година во Краљево, Србија. Глума дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград. бил член на Народно позориште од 1970. година. играл во театар, филм и на телевизија.

Телевизиска слава добил со улогата во Тв серијата „Подобар живот“ (1987, 1990), како и со улогата на Караѓорѓе, во неколку ТВ драми и во серијата за Вук караѓиќ.
Последна тв улога му беше во серијата „погрешен човек“ коај се емитува на РТЛ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …