(ВИДЕО) Авторите на првата муслиманско-христијанска божиќна песна со моќна порака:„Еден е Бог“

Муслиманот Хаидер Али Чао и христијанката Мишел Себастијан од Пакистан се запознале во градот Карачи, а откако се спријателиле направиле заедничка божиќна песна…
„Иако не припаѓаме на иста религија никогаш не сме имале чувство дека сме различни. Ако веруваме во Бог веруваме во светот, веруваме во мир и љубов, веруваме во човештвото“, појасниле Хаидер и Мишел.
Со песната порачуваат:„Еден е Бог, еден свет“ и истакнуваат дека ниту една религија не ги учи луѓето на омраза.
„Библијата и Куранот не учат да бидеме праведни, да се сакаме едни со други и никого да не повредуваме. Тоа е порака која сакаме да ја испратиме со оваа песна“, заклучиле тие.
Еве како звучи нивната песна:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. …