(ВИДЕО) „Абре Македонче“ за дојбредојде во Русија: Солзи радосници на лицата на гостите од Македонија!

Нашиот читател Тале Македонец Јорданоски како коментар на споделениот текст за рускиот хор кој ја изведува „Македонско девојче“ ни го остави следниот коментар:
„НАШИ МАКЕДОНСКИ ВЕРНИЦИ ПРЕЧЕКАНИ НАЈСРДЕЧНО во РУСКИ МАНАСТИР ВАЛААМ , каде ИГУМЕН е НАШ МАКЕДОНЕЦ ОТЕЦ МЕТОДИЈ . ОД СРЦЕ ЈА ПЕАТ МАКЕДОНСКО ИМЕ НЕМА да ЗАГИНЕ“.
Сметавме дека ова видео треба да го споделиме со останатите наши читатели и да ви овозможиме да уживате во оваа изведба на „Абре Македонче“. Уживајте:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DAwFPWLkZSCo%26fbclid%3DIwAR0ZR57vfouMCPOuJF4FpqVpCOzZo1FJ7qRcLuZ59TMOV5BP5k9yGezwOig&h=AT251VcB7WD-gMX18GmyRuLRQF1BZ3LYvUYEPBc9-cQSt6HlkbQzpN6UCnydFKHhy4Li3GxmB8IFQ9RuMHd31pJOPxX8p8H2JUzIk4CAjxAKcNw5pjogv3EWKdI9Sdj0lA

„На гости кај нашиот многупочитуван архимандрат Методија, еден од игумените на Валаамската лавра во Русија, по потекло од Македонија. Не постојат доволно добри зборови да ја искажат нашата благодарност за големото гостопримство. Господ да ги благослови за љубовта коај ни ја дадоа домаќините и богатата трпеза но најбогатото од менито беше песната ’Абре Македонче’ со која не поздравија и солзи радосници се разлеаа по нашите лица“, напиша во описот на видеото Душанка Бојаџиева на Јутјуб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Добрите ефекти на лебот на организмот

Многу луѓе избегнуваат конзумирање леб, но изборот на правилен тип може да има позитивни ефекти …