(ВИДЕО+ФОТО) Со 10. години и 192. кг. бил најдебело дете во светот: Му била прогнозирана сигурна смрт но сега е послаб 91. кг!

Арја Перман со само 10. години стасал до 192. килограми. Бил зависен од „нудли“ (тестенини) и газирани пијалоци поради што станал морбидно дебел, а лекарите немале никакви добри прогнози за него.
Толкава дебелина имала потреба од операција, намалување на желудникот, но пред тоа морал да ослабне.


Лекарите му препишале диета која се состоела само од овошје и зеленчук и многу одење и пливање, но успеал да ослабне само девет килограми.
На момчето дури и’ одењето на учлилиште му било подвиг бидејќи не можел ниту да оди ниту да седи. Поради тоа го следел внимателно избран тимк од доктори кои биле покрај него во секој момент за да бидат сигурни дека Арја навистина ќе ослабне бидејќи – животот „му висел на конец“.


Арја денес има 12. години и изгледа сосема поинаку. Ослабнал неверојатни 88. килограми.
Оваа промена дошла како резултат на строга диета и строг режим на вежбање. Денес има 101. килограм, од што голем дел чини и вишокот кожа кој му останал. Секој ден, вели, пешачи неколку километри, а покрај тоа редовно игра и батмингтон со пријателите.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„АКО ВАШИТЕ ПРОБЛЕМИ МОЖЕ ДА СЕ РЕШАТ СО ПАРИ, ТОА НЕ Е ПРОБЛЕМ, ТОА Е ТРОШОК“: Евреите ги решаваа предизвиците на посебен начин!

Мудрите еврејски поговорки за животот ќе го олеснат речиси секој проблем со кој се соочуваме. …