(ВИДЕО+ФОТО) Дала отказ и за 15.000 долари создала совршен дом со кој може што сака!

Бившата адвокатка Лиза Џекобс од Остин во Тексас се откажала од успешната кариера и ја продала куќата откако нејзината мајка умрела од рак на града. Одлучила остатокот од
својот живот да го мине на пат, истражувајќи се што постои околу нас.

Откако дала отказ во 2014. година, Лиса основала компанија за дизајн на одрживи интериери. За 15.000 долари купила комбе и го претворила во свој дом на тркала. Nissan NV2500 од 2012. година е нејзниниот нов дом на кој му го дала името Freebird (слободна птица). На својот профил на Инстаграм Vacay Vans оваа 34. годишна жена објавува фотографии од своите патувања.


utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_camera

„Нешто недостасуваше во мојот живот, но не знаев што. Тогаш открив каков е животот во
комбето. Кога сфатив дека се’ повеќе луѓе на мои години, со слични амбиции сакаат да
живеат на пат, се приклучив и јас“, рекла таа.
„Freebird беше комбе за пренесување на пилиња и изгледаше како голема птица. Имаше се што барав, мала мината километража, ниска цена и доволна висина во него да можам да стојам. Почнав да патувам со дечкото, заедно го реновиравме и одлучивме нашиот стан да го замениме со комбето“, рекла Лиза.


utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_camera

Набргу заклучиле дека нејзиниот дечко не е за живот во комбе па ја прекинале врската. На убедување на пријател одлучила да го оствари својот сон. За шест месеци пропатувала 22.000 километри. Како што вели, комбето ниту еднаш не се расипало па патувањата и биле многу приајтни.
Додала и дека би сакала да има партнер за патување, а нејзините авантури можат да се следат и на YouTube.

View this post on Instagram

I’m alone in the Northern Arizona forest, enjoying the calm before the @burningman storm. 🔥 Between conventions, van gatherings, tiny house festivals, a legal dispute (more on that later), and falling in and out of multiple romantic infatuations, this is the first solo moment I’ve had in 2 months! 🧘🏻‍♀️ I may not have started that screenplay I want to write, but at least I’m gathering a lot of content for the story! My old life sitting at home in front of a computer isn’t even recognizable anymore. 🦄 PS— so I don’t make vanlife sound better than it is, you should know that my toilet was broken for 3 weeks and I pooped in a bag more than a few times. #reallifevanlife 😬🤷🏻‍♀️

A post shared by Lisa | Solo Female Vanlife (@vacayvans) on


utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_camera


utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_camera


utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_camera


utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_camera

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. …