Зачестеност на интимните односи: Колку често е доволно за задоволство?

Без оглед колку сте задоволни со сексуалниот живот, секогаш е интересно да се знае како е тоа кај другите.
Дали вашите пријатели имаат секс повеќе и почесто? Дали експериментгираат? Тешко е да се одреди што е нормално за интимен живот, бидејќи концептот е поинаков за сите. Ова е нешто за што треба да се размислува кога станува збор за редовен секс во долгите врски.

Зошто постојат паузи?
Малку децата, напорна работа, стрес, проблеми со здравјето и спиењето, земање одредени лекови – сето тоа може да влијае на либидото. Но, тоа не значи дека мора да се предадете – и на крај, воопшто, да престанете со сексуални односи.
За долгите врски редовниот секс е користен, и тоа е докажано. Се приближувате, чувствувате љубов, еден на друг си пружате задоволство. Покрај тоа,сексот е добар за здравјето. Го намалува стресот, го подобрува сонот, дава можности да разговарате за вашите желби и фантазии.


Колку често треба да се има интимни односи?
Такво правило не постои. Се’ зависи од потребата и либидото на партнерите, од способностите да толерираат и преговараат.


Во многу случаи, квалитетот е најважен, а не квантитетот. Секој пар има своја верзија на здрав сексуален живот, а само вие можете да одлучите што ќе правите во вашиот случај.
Статистичките пдоатоци покажуваат дека паровите со старост од 26 до 55 години имаат секс, во просек, еднаш неделно. Интересно е дека, во истражувањето, оние кои тоа го прават почесто не покажале поголем степен на среќа. Но, статистиката, исто така, не е универзално правило. Ако добро комунизирате и се согласувате колку често ќе минувате време во креветот, тогаш е се’ добро. Освен тоа, сексот не е вагинална пенетрација, туку се важни интимните моменти, вклучувајќи допир и бакнежи.

Кога треба да почнете да се грижите дека нема доволно секс?
Ако вие или вашиот партнер сте престанале да сакате секс или да се грижите за него, тогаш нешто се променило во врската. Особено ако исчезнале допирите и не се сеќавате кога последен пат сте се бакнале. За почеток, вреди да се разговара. Ако разговорот не помогне – можете да одите на терапија за да разберете што треба да се прави.
Поради тоа не ги прашувајте другите – се’ е индивидуално.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Постојат три причини зошто сексуалниот однос станува подобар со текот на годините

Луѓето мислат дека со возраста, сексуалната желба и моќ се намалуваат и дека сексуалните односи …