(ФОТО) МОБ воодушеви со „Севилскиот бербер’ на фестивалот во Стара Загора

„Потпишан меморандум за соработка-Државна Опера Стара Загора.Р.Бугарија и Македонската опера и балет.Добиени плакети во чест на благодарност и учество на МОБ од директорот на Државната Опера-Стара Загора.Р.Бугарија г-дин Огниан Драганов“, извести директорот на МОБ Васо Ристов на својот профил на Фејсбук“, горд поради постигнатиот успех…

„Честитки драги колеги,солисти,хор,оркестар,маестро и сите учесници во вечерашнава прекрасна престава.На покана од Државната опера од Стара Загора, Р. Бугарија, на 4 декември 2018, Македонската опера и балет гостуваше со операта ’Севилскиот бербер’ од Џоакино Росини“.
Македонската опера имаше чест вечерва да настапи на 49. издание на Фестивалот на оперската и балетска уметност.
Фестивалот за прв пат се одржал во 1967 година под насловот „Декемвриски музички денови“. Иницијатор бил главниот диригент на Операта во Стара Загора, Маестро Димитар Димитров.
СЕВИЛСКИОТ БЕРБЕР – Џоакино Росини

Диригент: Иван Еминовиќ
Режисер: Урсула Хорнер (Австрија)
Асс. режисер: Љупка Јакимовска
Сценограф: Марија Ветеровска
Костимограф:Марија Пупучевска
Концерт мајстор: Јaне Бакевски
Асс. диригент: Катерина Стојковска
Хор мајстор: Ѓурѓица Дашиќ, Јасмина Ѓорѓеска
Корепетитори: Елена Сиљаноска, Јанинка Невчева, Андреја Наунов

Настапија:
Фигаро: Марјан Јованоски
Розина: Билјана Јосифов
Гроф Алмавив: Благој Нацоски
Дон Базилио: Владимир Саздовски
Дон Бартоло: Невен Силјановски
Берта: Злата Тошевска
Фиорело:Кристијан Антовски
Амброзио: Саша Смилевски
Камениот човек: Борко Биџовски
Инспициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски
Суфлери: Светлана Георгиева, Павлина Здравкова, Невена Георгиева
Настапија:оркестарот,хорот и солистите на Македонската опера и балет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Невиден натпревар со необичен резултат: Гостите играле со седум играчи и загубиле 20:0!

Последното коло од Seria C во Италија донела несекојдневен натпревар… Домашните победил со 20:0, а …