Македонскиот прогресив арт рок бенд Minstrel’s Gallery ќе свири на UNDERFEST 2019

Minstrel’s Gallery е македонски бенд, оформен во март 2013. Нивната музика е комбинација од разни влијанија, како хеви рок, џез фузија, психоделија, европски фолк, експериментална музика и тн, а на кратко ја дефинираат како прогресивен арт рок.

Бендот е составен од Виктор Танасковски – гитара, мандола, вокал; Слободан Танасковски – флејта, клавијатури, вокал; Даме Јовановски – бас гитара, придружен вокал; Кристијан Тодоров – тапани.

Покрај компонирањето и свирењето авторска музика, Minstrel’s Gallery се занимаваат и со визуелна уметност, а сите слики, цртежи и поеми поврзани со нивната музика ги изложуваат на промоциите, концертите, како и во буклетот од ЦДата.

До сега имаат две изданија – “Ignorance leads to Ruin”(2016) и “To…” (2018), а моментално работат на нов материјал кој ќе се најде на третиот албум.

Бендот ќе имате прилика да го видите во недела, на 07 април, 2019 година. Влезот за сите посетители е бесплатен!

ЛИНК од НАСТАНОТ – https://www.facebook.com/events/293336504797381/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ФОТО) Тамара со емотивен став за „Евровизија“:„На 16-ти мај, ќе пеам за мојата ќерка и за сите на кои им било кажано да ги наведнат главите и да ги следат правилата!“

Некои и замеруваат дека е премногу секси, други дека оди како машки, трети…па и тие …