Тренер открива колку често треба да одите ако сакате да ослабнете!

Ако само што сте започнале да вежбате морате да знаете дека е можно да ги согорувате и мрсните наслаги и да слабеете на наједноставен можен начин – со одење. Многумина се
прашуваат колку е потребно да се оди за да се видат резултати. На тоа прашање одговорила
тренерката Ана Викториа.

„Би рекла дека е идеално да се оди три пати неделно по 30. минути за да се види
напредокот. Важно е да се забрза пулсот на срцето, а тоа можете да го постигнете со
кардио вежби со низок интензитет кое се изведуваат подолго. Пример за тоа е одењето“,
објаснила Викториа.
Тренирајте со низок интензитет се’ додека можете да зборувате за време на одењето, а ако
сте брзи, правете поинтензивни кардио вежби.
Совет на тренерката е да се комбинираат едното со другото откако ќе се здобиете со
кондиција.
„Наместо да одите подолго, засилете го интензитетот. Една минута одете бавно, па една
минута трчете“, препорачала таа.
Исто така е важно да се придржувате до здрав план на исхрана.
„Не можете да видите резултати ако лошо се храните, посебно ако само одите. Исфрлете ги
процесираната храна и шеќерите, внесете протеини, здрави јагленихидрати и масти. Ако така
се храните напредокот нема да изостане“, заклучила Викториа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Невиден натпревар со необичен резултат: Гостите играле со седум играчи и загубиле 20:0!

Последното коло од Seria C во Италија донела несекојдневен натпревар… Домашните победил со 20:0, а …