(ФОТО) Ова се вечери кои ќе ви го истопат салото додека спиете!

Ако овие намирници ги јадете за вечера можете многу бргу да се ослободите од одвишните килограми. Сепак, имајте предвид дека последниот оброк не смее да биде многу доцна.

Риба
Богата е со омега 3 масни киселини и протеини. На луѓето на кои често им недостасува омега 3 во текот на ноќта потешко спијат, а тоа води кон нездрава исхрана.
Истата ситуација е и со белото пилешко месо. Печете го на скара, сварете или испечете на тефлонско тавче и изедете го за вечера. Протеините бргу ќе ве заситат и ќе тргнат во акција на топење на салцето додека вие спиете…

Ореви
Оревите го подигнуваат нивото на магнезиум, а исто така изобилуваат со омега 3 масни киселини. Ќе ви помогнат подобро да заспиете, а ќе го намалат ризикот од болести нљ срцето, рак и дијабетес. Тие, исто така држат ситост, токму како и бадемите – затоа се идеални за вечерен оброк.

Млечни производи
Млекото е богато со калциум. Истражувањето од 2010. година спроведено меѓу жени кои се пред менопауза, а кои конзумирале храна богата со калциум, покажало дека загубиле доста мрсни наслаги. Освен што помогнува во топењето на салото, калциумот го подобрува и вашиот сон. Значи, пред одење на спиење, убаво најадете се – можете и да комбинирате млечни производи со месо и јаткасти производи – резултатите нема да изостанат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Идеи за уредување: Како малиот стан да изгледа пространо!

Дизајнерката за уредување на ентериери Челзи Браун живее во стан од 48. квадратни метри во …