„Травијата“ на 23. ноември во МОБ

Моќна, динамична, привлечна, исполнета со емоции и страст се само дел од епитетите за „Травијата“ чија изведба ќе биде на 23. ноември со почеток во 20. часот.
Безвременското либрето и живописните ликови на „Травијата“ ја сместуваат меѓу најпопуларните и истовремено најинтимните оперски ремек-дела на Џузепе Верди.
Режијата е на Верена Штојбер (Германија), сценограф и костимограф е Софија Шнајдер (Германија).
Во главните улоги настапуваат Сања Керкез (Србија), Иван Mомиров (Бугарија) и Горан Начевски.
Учествуваат оперски солисти, хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на МОБ.
Диригент е Бисера Чадловска.
Билетите се пуштени во продажба на билетарницата на МОБ: 02 3118-451
како и онлајн: www.mob.mk

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Во Струга запален фестивалскиот оган: Отворен 58. поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“

Во еден свет во кој поезијата е поттурната настрана, каде пишувањето песни станува дејност на …