(ФОТО) Загубила 110. килограми и станала светска првенка во слабеење

Предебелата Максин Врен пред пет години од докторите слушнала застрашувачка информација: ако не ослабни во рок од една година ќе умре. Одбила да вгради било какво помагало во желудникот и решила да ослабне така што ќе го промени начинот на исхрана.
Денес е послаба 110. килограми, носи 13. броеви помала облека и е прогласена за светска првенка во слабеење.

View this post on Instagram

It's been a while since I did a throwback Thursday post but today the pic on the left came up on my time line on Facebook and it threw me back to 7 years ago when that was taken, I remember that night well I was upset before I even went out as nothing I had really fit me and I just wasn't comfortable in my own skin, the painted smile on my face hid the sadness I was really feeling. But in the pic on the right well I think my face says it all comfortable in my skin wearing fitted clothes in a size 10 I never in my wildest dreams thought I'd ever be who I am today it just goes to show if you want something bad enough it's yours for the taking. I'm still on my journey but so close to the end I can touch it. Slimming world really did save my life and I will always be eternally greatfull. My message is believe in yourself persue your dreams and never give up xxx happy Thursday guys xxx 😘 #slimmingworld #changinglivestouchinghearts #throwbackthursday #chesterlestreetsaturdayslimmingworld

A post shared by Maxine Wren (@maxinewren17) on

Од раѓање се борила со вишокот килограми поради пореметувањето со кое била родена, а кое влијаело на нејзината подвижност. Утехата за болката која ја чувствувала ја пронаоѓала во храната и испробувала бројни програми за слабеење, напитоци и диети, но без успех.
„Се смеев, но срцето ми беше скршено“, рекла Врен.
Поради вишокот килограми имала проблеми со астма, немала доволно енергија, а се влошиле и симптомите на полицистичните јајници. Непознати луѓе ја гледале и со прст вперувале во неа, а тоа влијаело на нејзината самодоверба.

View this post on Instagram

Not food related but as its national women's day I thought I'd remind myself how far I have come on my journey and still going, sometimes we all need a reminder of where we have come from to keep us going. So if like myself you are in need of a little pick up look back at where you started and celebrate how amazing you are, be strong, be determined and most of all be who you are ment to be. 18 stone 1.5lb gone forever (16 stone 1.5lb with slimming world) I can now finally be who I was ment to be my whole life thankyou slimming world thankyou to myself for the courage and strength to keep going thankyou to you guys and my lovely consultant @vickiegallagher_slimmingworld for giving me the strength and encouragement and the friendship I need to keep pushing forward Dream believe achieve xxx😘#slimmingworld #changinglivestouchinghearts #chesterlestreetsaturdayslimmingworld #NationalWomensday#girlpower #dreambelieveachieve

A post shared by Maxine Wren (@maxinewren17) on

Кога дознала дека сестра и е бремена, сфатила дека мора нешто да промени и во март 2013. година почнала со диета.
„Тоа ми беше последна шанса. Се запишав во група за подршка за слабеење, сите беа пријателски расположени и не морав за ништо да се грижам. Во првата недела загубив скоро шест килограми и конечно го здогледав светлото на крајот на тунелот“, раскажала таа.
Научила нездравите оброци да ги замени со здрави продукти и сама да си ги подготвува оброците.

„Тоа всушност не е диета бидејќи не постојат намирници кои не смеете да ги конзумирате и нема потреба да бидете гладни. Научив како здраво да избирам и денес можам да јадам и надвор ако сакам“, додала Максин.
Во август 2016. година се омажила во фустан со големина 38 и вели дека се оствариле сите нејзини соништа.
„Не можам да опишам какво беше чувството да се чекори до олтарот како двојно послаба жена во однос на тоа што бев“.

View this post on Instagram

FACA TO FACE FRIDAY I haven't done a face to face for such a long time but after the amazing week ive just had and still having i thought id do a comparison. People always tell me how different i look that i look so much younger etc, but the real difference you cant see, the pic on the left look at my eyes, dull lifeless my smile, fake painted on my face and my heart well no one knew but it was broken a prisoner in my own massively oversized body. Now look at the right, bright sparkly eyes full of life, a genuine smile beaming and my heart well its full of passion and love for the life i now have thanks to slimming world, this amazing plan, changed my life forevermore it saved my life im 19.5 stone lighter 17.5 stone thanks to slimming world. Its not only saved my life its gave me a life,a family a group of amazing friends that stand by you no matter what its truely amazing and i will be eternally greatful to all of the amazing people at slimming world for what they have done for me, you saved me and that is priceless. 💗💗💗 #slimmingworld #chesterlestreetsaturdayslimmingworld #touchingheartschanginglives

A post shared by Maxine Wren (@maxinewren17) on

Поактивна е отколку порано иако поради вродениот синдром не може да вежба колку што сака.
„Се надевам дека ќе покажам дека не постои количество килограми кои е невозможно да се загубат. Се’ е можно да се промени. Повеќе не се кријам“ порачала Максин Врен.
Како се храни денес и што се’ јаде можете да погледнете на нејзиниот профил на Инстаграм.

https://www.instagram.com/maxinewren17/?utm_source=ig_embed

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

КАКО ПРЕКУ ИСХРАНАТА ДА ЈА ВРАТИТЕ ШТИТНАТА ЖЛЕЗДА ВО РАМНОТЕЖА: Кај хипо и хипертироидизам одбегнувајте ги ОВИЕ намирници!

За секој случај, пред да направите какви било промени во вашата исхрана, консултирајте се со …