Спречете ја вирозата: Моќен тоник против вируси готов за 5. минути

Промените на времето во комбинација со пренатрупаниот распоред и стресот можат да го ослабнат имунитетот. Испробајте го овој едноставен а чудотворен напиток и спречете ги на време есенските вирози.
За да го одржите нивото на енергија и здравје на завидно ниво и во зимските месеци, навистина не ви е потребно многу труд и време.
А за овој тоник од ѓумбир, куркума и портокал не ви е потребен ниту соковник или некој сличен апарат.

Освен што е богат со витаминот Ц, антиоксиданси, „ги уништува“ вирусите и дава енергија,одлична помош е при грлоболка или нервоза на желудникот. Ѓумбирот и куркумата се веќе одамна познати со своите противвоспалителни својства, а нивниот вкус совршено го надополнува слатко-киселиот портокал.

Уште една состојка која овој напиток го прави моќен е медот манука. Има појако антибактериско делување отколку останатите видови мед. Секако, ако го немате при рака и сите други доаѓаат предвид. Колку медот има потемна нијанса толку појако антибактериско и антитоксидативно дејство има.

Рецепт за супер здрав тоник
1/2 шољичка исцеден сок од портокал
рендано парче ѓумбир (околу 1 сантиметар)
2 лажици мед манука (или друг)
прстофат куркума
Сите состојки истурете ги во поголема чаша и убаво измешајте.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ФОТО) РАКОТ НА КОЖА НЕ Е ШЕГА – На познат ТВ готвач му дијагностицирале четврти стадиум на рак:„Имам уште 12. месеци живот“

Британскиот шеф Тим Билтон, познат по учеството на кулинарската емисија „Great British Menu” на BBC, …