(Рецепт) Направете го овој напиток со чиа семки и гледајте како килограмите се топат!

Големо количество на хранливи материи со малку калории е главна одлика на овие семки…
Чиа семки се одлични за слабеење, а полни се со витамини и минерали па се погодни за диета.
Исто така содржат големо количество квалитетни протеини – со две лажички чиа семки ќе внесете само 140. калории, но дури 4. грама протеини, 12. грама јаглени хидрати (не шеќери) и 11. грама влакна, важни за вашето добро варење.

Подготовка на напитокот:
2 лажички чиа семки натопете во чаша вода и оставете да стојат еден час, па во блендер изматете ги со 1 лажичка мед. Додајте сок од лимон, по вкус, и дополнете со обична вода.
Напитокот пијте го наутро, најдобро пред јадење, но ако имате чувствителен желудник, слободно прво изедете го појадокот.
Прилагодете и на исхраната
Засилете ги протеините и намалете ги маснотиите – се препорачува посно младо сирење, варени јајца, месо како пилешко и риба.
Потрудете се да внесувате што помалку шеќер – 2 лажички шеќер се сосема доволни за вашите дневни потреби ако не се бавите со некој потежок спорт.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО) Снимка која најдобро покажува како се ризикува животот поради убава фотографија!

„Внимание, внимание! Лајкувајте и споделувајте го ова видео за да што повеќе луѓе разберат колку …