Денеска на „Киненова”: Мастер клас на Анте Томиќ

Филмскиот фестивал КинеНова денеска (10 октомври), среда, во 12 часот во Кинотека на Македонија го најавува мастеркласот на легендарниот хрватски писател и сценарист – Анте Томиќ.
Мастеркласот е на тема: „Неколку мали трикови за пишување на филмски дијалози”. Ги повикуваме сите филмаџии и филмски љубители да ја искористат оваа ретка можност.

Анте Томиќ е автор на сценариото на филмот „Устав на Република Хрватска”, кој на фестивалот „Киненова” се прикажа во рамките на програмата Европско културно наследство заедно со филмовите „Пред дождот” на Милчо Манчевски и „Погледот на Одисеј” на Тео Ангелопулос.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Басара и Попов ги примија наградите „Прозарт“ и го збогатија друштвото на првокласни писатели на „Про-За Балкан“

„ Тука, на Балканот, а и не само тука, не можеме да опстанеме без хумор …