(ВИДЕО) Тој е слеп, има аутизам и епилепсија но е одличен музичар: Жирито на „Супер талент“ во Хрватска низ солзи го следеше неговиот настап!

Секоја недела навечер на ТВ Нова, Хрватска, се емитува шоуто „Супер талент“ а секоја недела носи по некое ново изненадување…Така беше и синоќа…
Настапот на 20 годишниот Денис Барта од Сараево жирито на хрватскиот „Супер талент“ ќе го памти вечно.
Денис е роден во Италија каде неговите родители тогаш живееле, роден е три месеци порано со 535 грама, а осум дена по раѓањето му било оперирано срцето. Кога наполнил 40 дена бил потполно слеп.
Од негова втора година се бори со епилепсија, а на четири години му е дијагностициран аутизам.
Иако не може да ги движи рацете за секојдневни активности, тој свири клавијатура.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ВИДЕО) Ѕирнете во гламурот на „кралската небеска палата“: Ова е најлуксузниот авион на светот!

Пред пет години „Four Seasons” ја дизајнирал луксузната атракција „Private Jet Experience”. „Кралската палата на …