Почина Шарл Азнавур: Крал на француската шансона

Легендарниот француски шансониер, Шарл Азнавур, починал во 94. година, потврдил неговиот менаџер.
„Француски Синатра“, како што многумина го нарекувале, продал повеќе од 180. милиони албуми а се појавил во повеќе од 60. филмови. Азнавур бил син на ерменски имигранти, роден во Париз.


Испеал повеќе од 1.200 песни на дури седум различни јазици и вкупно настапил во 94. земји во светот. Во своите стихови често се осврнувал на своето тешко детство и растење во семејство на имигранти.
Има и своја ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд, а во 1998. година CNN го прогласил за забавувач на векот.
Се женел три пати и има шест деца.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …