(ВИДЕО) На 73. години, тој прави нешта што многу 20.годишници не можат:Браво за дедото кој нашол начин да си го одржува здравјето!

Анатолиј Никитович е апсолутно необичен дедо чија приказна ќе ве заинтригира и инспирира

Едноставен дедо одлучил дека може да ја задржи младоста. 73.годишниот Анатолиј Никитович е убеден дека движењето е она што го поддржува здравје. Откако ќе го погледнете видеото ќе откриете дека кога сакате,можете многу да постигнете. Особено кога станува збор за задржување на болестите далеку од вас.
Она што го направи овој навистина невообичаен дедо е што почнал да вежба
гимнастика? Анатолиј Никитович едноставно вели дека постигнал сè што е сакал а тоа е да си помогне сам и да биде далеку од болниците.

Вежбите што ги прави Анатолиј Никитович не се особено тешки. Токму овие вежби се причината зошто возрасниот човек заборава што е остеопороза.Тие можат секој човек да го направат силна и убава личност, без оглед на возраста.
Анатолиј Никитович изведува 40 кратки, статични вежби во текот на денот статично истегнување на различни групи мускули. Статичното оптоварување е така ефикасно што телото веднаш наоѓа олеснување. На овој начин мускулите брзо се опоравуваат.
Ако никогаш не сте се бавеле со спорт, не очекувајте брзи резултати. На крајот на краиштата Анатолиј Никитович ги прави овие вежби повеќе од 25. години. Тој започнал откако му била дијагностицирана остеопороза.Единствената терапија што ја користел е зголемената потрошувачка на храна која содржат калциум. Тој употребувал само лекови за кои се покажало дека се ефективни додатоци во исхраната за обновување на коскената ‘рскавица.
Овој необичен дедо почнал постепено да ги оптоварува мускулите и зглобовите.За време на гимнастиката, неговата цел е да ги загрее мускулите и зглобовите да се движат полесно. Тој напоменува дека – ова се случува постепено. Тој започнал со со 1-2 вежби, со кратка серија, но редовно.

Постепено го зголемувал бројот на повторувања. Анатолиј Никитович на сите им препорачува да се бават со гимнастика бидејќи ќе придонесат за еластичноста на мускулите и зглобовите кои се многу важни за секојдневните движења кои ги правиме. А, ете, гимнастиката нему му помогнала да се справи и со остеопорозата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а …