(ФОТО) Омилен десерт на Јелена Ѓоковиќ: Без брашно и јајца!

Сопругата на Новак Ѓоковиќ, Јелена е поборник на здрава исхрана, а сега го поделила рецептот за нејзиниот омилен десерт.
Состојки:

200 г какао путер
2 лажици кокосово масло
150 г какао во прав
3 лажици јаворов сируп
малку сол
Состојки за слојот од бело чоколадо:
100 г какао путер
1 лажица кокосово масло
3 лажици јаворов сируп
1 лажица лецитин
Подготовка:истопете ги какао путерот и маслото па додајте ги останатите состојки. Добиената смеса поделете ја на два дела, па во еден додајте неколку лажици кокосово или млеко од бадеми. Убаво измешајте.
За слојот од бело чоколадо истопете ги путерот и маслото, додајте ги преостанатите состојки и се’ убаво измешајте. Сега имате три чинии со три различни „теста“. Оставете ги да се изладат и малку стегнат.Потоа во калапи за мафини ставајте по една лажица од секое „тесто“, да се измешаат како на сликата.Оставете 30. минути во замрзнувач, послужете и уживајте.

Just an idea….😍 great recipe! #happysunday

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) on

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …