(ФОТО) Финален чин: Хрватска или Франција?

Со натпреварот помеѓу Хрватска и Франција од 17:00 денеска ќе заврши Светското првенство во фудбал.
Дојде денот за финалниот настап во Мундијалот во Русија. Франција и Хрватска ќе водат жестока битка за освојување на Златна богинка во Москва.
На „триколерите” тоа би била втора светска круна по победата на домашниот терен во 1998 година, додека „огнени” се надеваат на чудо, односно првенецот во историскиот настап во финалната презентација на Мундијалот.
“Знаеме колку можеме, колку вредиме и зошто дојдовме до тука. Се“ што не интересира е да бидеме шампиони во светот. Сепак, некои работи се’ сеуште свежи и тоа нè предупредува. Кога на ЕУРО пред две години ја победивме Германија (2:0) во полуфиналето, мислевме дека го направивме најголемиот дел од работата. И во финалниот меч против Португалија влеговме како да сме веќе шампиони. Наместо тоа, претрпевме пораз. Ова не смее да ни се повтори Нашиот план е да ја победиме Хрватска”, рече францускиот играч од средниот ред Пол Погба.


Хрватите во сите три натпревари од нокаут фазата на СП играа продолжувања. Данска и Русија ги добија псоле изведување на пенали а Англија во дополнителното време со голот Манџукиќ во 109. минута. Исто така, во секој од овие натпревари Хрватска се враќала од минус.

“Поминав многу, но најважно е никогаш да не се предадете и да не се откажете. Ќе има тешки моменти, подеми и падови, но сепак, треба да верувате и да се борите за соништата. Тоа секогаш ме водеше”, рече капетанот на ’огнените’”, Лука Модриќ.

Пред 22-тата година, триколорите ја победија Хрватска со 2:1 на Сен Дени во Париз и ги изборија првото финале на Мундијалот, во која подоцна го поразија Бразил со 3:0 и ја освоија титулата светски шампиони.
Тоа беше прва меѓусебна средба помеѓу Хрватска и Франција. Овој пред нас, шестиот, е најважен, бидејќи директно ќе одлучи кому ќе му припадне “златниот глобус” – прв на Хрватите или втор на Франција во третиот финален меч.
Натпреварот на Лужњиќи започнува во 17:00 часот.
Правдата ќе је дели Аргентинецот Нестор Питан.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …