(ВИДЕО+ФОТО) Меч за сите времиња – Новак во финале на Вимблдон!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон после победата над Рафаел Надал во драматичен меч кој траеше два дена.
Новак Ѓоковиќ го победи првиот тенисер во светот, Рафел Надал, со резултат – 6:4, 3:6, 7:6 (11-9), 3:6, 10:8,после пет часа и 21. минута борба на централниот терен на Вимблдон.
Новак за својата четврта титула на шампион на Вимблдон ќе игра против Кевин Андерсон кој во петокот после шест и пол часа го совлада Џон Изнер.

Со пласманот во финалето на Вимблдон, вкупно свое петто, Новак Ѓоковиќ го поправил и пласманот на АТП листата па од 21. ќе скокне на 11. место.
Новак и Надал досега играа 52. пат во кариерата а Ѓоковиќ води со 27:26.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Го смирува ЖЕЛУДНИКОТ, ја обновува СЛУЗОКОЖАТА: На овој начин подгответе ги семките од ЛЕН и прочистете го организмот

Ако имате болки во желудникот, се нервирате, пиете премногу лекови, лененото семе ќе биде вашата …