(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон: Најголемото ривалство поторно одлучува за финалето – Надал и Ѓоковиќ во борба за престиж!

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ одиграа во Отворената ера 51 меч.Денес тие ќе додадат уште едно поглавје за нивното историско ривалство,во полуфиналето на Вимблдон. Тоа е нивниот 39-ти „состанок“ во полу-финале или финале на најголемите турнири во тенисот: Грен-Слем,финалето на АТП 1000 турнирите како и на оние од 500 или 250 АТП и на Олимпијадата.
Но, светот има можност да ги следи битките кога и двајцата се во врвот на спортот. Овој пат, додека Надал се обидува да го зацементира неговиот статус како најдобар играч во светот, Ѓоковиќ се обидува да го покаже на сите дека и покрај бавното враќање од повреда, тој навистина се врати во врвна форма.
„Тоа е голема работа. Ние секогаш игравме во важни фази, важни места”, рече Надал. „Петок е уште еден важен натпревар против противник кој е еден од најтешките со кои можеш да се соочиш. Тој игра многу добро”.
Последниот пат кога се сретнаа беше на земја во полуфиналето на Интернационалниот BNL d’Italia во Рим под многу поинакви околности. Ѓоковиќ се бореше да ја најде својата форма во почетокот на 2018 година, како и да покаже дека закрепнал од повредата на десниот лакт, влегувајќи во тој настан само 6-6 во враќањето. Но, 31-годишниот играше добро тоа беше неговиот најдобар турнир против Надал, иако загуби.


Тоа покажа дека српскиот тенисер се приближува кон нивото кое му помогнало да дојде до врвот на рангирањето на АТП за 223 недели. И бидејќи, Ѓоковиќ дојде до четирифиналето на Ролан Гарос,како и дека во Квинс го имаше шампионскиот поен против Марин Чилиќ, а сега е во својот прв голем полуфинален натпревар од 2016, од УС Опен.
“Јас навистина не размислувам дали ќе бидам ’потценет’ или ќе бидам фаворит” вели Ѓоковиќ. “Јас само се обидувам да изградам моментум. Очигледно дека сум многу задоволен од начинот на кој досега играв во сезоната на трева”.


Ќе биде интересно да се види кој ќе победи во битката на трева, дали форхендот на Надал или дворачниот бехенд на Ѓоковиќ. На последните ечеви, Ѓоковиќ покажа способност да го апсорбира форхендот на Шпанецот и да го искористи за да се добие предност.


“Ако не играте многу добро, нема да имате шанса да победите”, вели Надал
. „Но, се надевам дека ќе бидам подготвен да играм многу добро и ќе видиме што се случува. Знам дека Новак игра многу добро”.

Дали Ѓоковиќ е подготвен да го преземе најверојатно најголемиот чекор во неговото враќање и да го достигне своето 22-ти Грен слем финале? Тешко е Србинот да се спореди неговата игра сега или да се споредува до каде е тој во однос на своите најдобри игри, но тој е многу задоволен со пласманот во полуфиналето.

“Мислам дека е многу близу. Повторно, тешко е да се копира нешто,нели? Не ми се допаѓа тоа. Обично сакам нешто да направам. Знам,дека како и сè во животот, ние се развиваме. Јас сум друга личност,друг играч денес “, рече Ѓоковиќ. “Но, ми се допаѓа нивото на тенис што го играм токму сега. Јас навистина го правам тоа. Мислам дека со претставите што ги имав, заслужувам да бидам во полуфиналето. Не сакам да застанам тука. Се надевам дека можам да добијам шанса да се борам за трофеј“.

Полуфиналињата ќе се играат на Централниот терен, а започнува со пресметката помеѓу Кевин Андерсон и Џон Изнер, во 14. часот. Кога тие ќе го завршат нивниот дуел на теренот излегуваат Новак Ѓоковиќ и Рафаел
Надал, меч кој љубителите на тенисот не би требало да го пропуштат.Секако, директните пренос се на Спорт клуб и Еуроспорт 2.

Новак тренирал на просторот наменет за подготовка на тенисерите, додека Надал, сакајќи да се концентрира бил на теренот 7. И’, додека Новак Ѓоковиќ на теренот минал околу два часа со тренинг и дополнително време со својот син, за играње, Рафаел Надал на теренот се задржал цели пет часа.
Како и да е, секој си има свој ритам, нели, колку е кој способен да мине во финалето ќе видиме денес после 16. часот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Девојка споделила совети за љубовни состаноци: „Ако ги слушнете овие три работи, бегајте што побргу“

Запознавањето и воспоставувањето романтична врска често не е лесно, а една девојка на Тикток објаснила …