(ФОТО) Кокос коцки како мафини

Состојки:
Бисквит:

4 јајца
13 лажици шеќер
13 лажици брашно
100 мл масло
100 мл млеко
1 кесичка прашок за печиво
2 лажици какао
1 лажица млеко
Подгответе го тестото, на стандарден начин и поделете го на два дела.
Фил:
1/2 литар млеко
5 лажици шеќер
3 лажици брашно
200 г кокосово брашно
1 кесичка ванилин брашно
Кога млекото ќе зоврие додајте ги сите состојки, изматени со миксер, и сварете крем.
Глазура:
150 г чоколадо
2 лажици масло
Чоколадото истопете го на масло.
Подготовка:рерната загрејте ја на 180. степени. Подготвениот бисквит поделете го на два дела. Во еден ставете 2 лажици какао и 1 лажица млеко.
Калапите за мафини намачкајте ги со малку маргарин или путер. Ставајте од темното тесто, околу 1 прст високо, и ставете во рерна.Печете само до половина, колку да фати коричка.Потоа на бисквитот ставете од филот, во висина од 1 прст, а на филот нанесете 1 прст од светлото тесто и потоа испечете до крај.
На крај на мафините ставете глазура од чоколадо.
Колачот можете да го подготвите и во класична тава. Прво запечете го темното тесто, па ставете го филмот, светлото тесто и завршете го печењето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Неверојатна животна приказна: Го киднапирале како дете а 55. години подоцна сам ја дознал вистината!

Новите сознанија донеле нови предизвици: Пол сега се обидува да го најде вистинскиот син на …