(Рецепт) Намалете го холестеролот со молневита брзина: Подобрете го своето здравје на едноставен начин!

Нема да верувате колку е едноставно!
Зголемениот холестерол може сериозно да му наштети на вашето здравје и за негавата нормализацијата треба само неколку работи. Грижете се за себе,вашата исхрана и вашата околина и ослободите се од ова, на изглед не така опасен здравствен проблем.

Ако ги следите овие пет совети и го конзумирате овој природен лек,со неверојатна брзина може да го доведете вашиот холестерол во нормала:
1. Намалување на внесот на животински масти (производи од сушени меса,
полномрсно млеко, мрсно месо) и хидрогенизираните масти (подготвени јадења,слатки печива и колачи).
2. Бавете се со физичка активност, особено аеробна (одење, трчање,
велосипедизам, пливање).
3. Не заборавајте за овошје и зеленчук. Препорачливо е да се јаде барем
еден оброк од овошје и зеленчук дневно.
4. Контролирајте го притисок. Акумулацијата на холестеролот во артериите го зголемува крвниот притисок, што го зголемува ризикот од инфаркт.
5. Избегнувајте стрес и најдете време да се опуштите. Континуирана
Изложеност на стрес е штетна за здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Рецепт за природен лек кој сами можете да го направите:
Состојки:

– 4 поголеми главички лук
– 4 лимони со кора
– помал корен од ѓумбир (3-4 см.) или 2 лажици сув
– 2 литри вода
Подготовка
Измијте го добро лимонот и пресечете го на парчиња. Ако тоа е лимон
кој не е органски, или ако е испрскан, тогаш се третира во раствор на оцет и вода. Излупете го лукот и заедно со лимонот и ѓумбирот ставете во блендер. Од ова направете хомогена маса.
Смесата истурете ја во метален сад, истурете два литра вода и загрејте се заедно со мешање до точката на вриење. Пред да зоврие, исклучете ја ринглата и оставете го да се излади.Исцедете низ густа газа и префрлете во стаклени шишиња или тегли.
Примена
Овој лековит пијалок се пие секој ден по една чаша од 200 мл најмалку 2
часа пред јадење, или на сосема празен стомак. Чувајте го пијалокот во
фрижидер, и пред секоја употреба протресете.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …