(ФОТО) AMORE IN-CANTO:ЉУБОВНИ МАГИИ – Музичко-поетски концерт на Розалба Колозимо, Ема Попивода и Наташа Сарџоска

Фестивалот за современа музика МОДОАРС на 21 јуни во 20 часот во Даут Пашин Амам организира концерт со реномираната оперска пејачка Розалба Колозимо, сопран од Италија и во придружба на пијанистката Ема Попивода. Тие ќе настапат со оперски арии од Пучини, Белини, Тости, Пулен и Бернштајн, а предвидена е изведба на наполетанска традиционална музика. На концертот свој слем поетски рецитал ќе има и поетесата Наташа Сарџоска придружена со пијано.

Сопранот Колозимо учела оперско пеење со врвни имиња како Еторе Кампољани, Лејла Генсера, Рената Скот, Алфредо Скот и со Монсерат Кабаје, чијшто асистент станува во Мадрид во 1988. Настапувала во познатите театри Скала во Милано, Шатле во Париз, Сан Карло во Наполи, Арена во Верона, Фениче во Венеција, Операта во Рим, Операта во Хамбруг, Комунале во Фиренца, заедно со врвни оперски уметници како Пласидо Доминго, Мирела Френи и Лео Нучи, а под диригентската палка на Мути, Орен, Куртис и Манино. Во 1991 година во театарот Фениче ја добива престижната награда Калас.

Ема Попивода е пијанистка со богата интернационална кариера и вистински амбасадор на македонската култура во светот. Ги завршува докторските студии по пијано со највисок успех и активно концертира на светските музички сцени. Од нејзините настапи се издвојуваат солистичките концерти во Токио, Њујорк, Лондон, Рим, Брисел, Гдањск, Будимпешта, Белград, Софија, Скопје. Попивода работи како професор по пијано на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и повеќе години успешно раководи со Фестивалот Модоарс.

Наташа Сарџоска е писателка, поетеса, книжевен преведувач и антрополог. Своите поетски настапи го соединува со музика, џез импровизација, акапела пеење, но и цртање по тело и интерактивни перформанси со публиката. Преведена е на повеќе јазици а настапувала на меѓународните книжевни фестивали во Берлин, Џенова, Риека и Струга, како и во Македонскиот културен центар во Софија во мај 2018.
Фестивалот за современа музика Модоарс се оджува по 11-ти пат во Р. Македонија. Во оваа издание на Фестивалот се одржа концертниот спектакл „Акустик Електроникс“ – концерт со преработки на електронски теми за пијано и тапан. Покрај концертот на сопранот Розалба Колозимо од Италија, концерт ќе одржи и Фринфрид Хакл – флејта (Австрија). Фестивалот е поддржан од Министерството за култура на Р. Македонија и Еуролинк Осигурување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Невиден натпревар со необичен резултат: Гостите играле со седум играчи и загубиле 20:0!

Последното коло од Seria C во Италија донела несекојдневен натпревар… Домашните победил со 20:0, а …