(ВИДЕО+ФОТО) „Оваа задача можат да ја решат само најпаметните!“:Го знаете ли решението?

На интернет се појавила задача која многумина намачила, а всушност воопшто не е тешко.
„Само најпаметните можат ова да го решат“ пишува покрај задачата која е објавена на YouTube каналот Mind Your Decisions, а во која треба да се одреди кој број на кој круг му припаѓа, со напомена дека станува збор за различни броеви.
Го знаете ли решението?

Иако не би се согласиле дека ова можат да го решат само најпаметните со оглед на тоа дека станува збор за математика од основно училиште, задачата некои би можела и’ да ги намачи.Има дури неколку начини на кои е можно да се дојде до решение, а ако не сте успеале да ја решите, погледнете ја снимката подолу.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за петок, 18.06.2021: Ако добивате „лош сигнал“, важно е да се тргнете настрана и да почекате подобра можност…

Овен Љубов: Не дозволувајте нечие однесување да ве испровоцира на погрешна емоционална реакција. Бидете потрпеливи …