Pinkpop оваа година може да биде најмоќниот фестивал во светот

Оваа 2018 година, Pinkpop ќе се одржи во петок 15, сабота 16 и недела 17 јуни. И, се разбира, ќе се одржи на познатиот фестивалски Megaland во Landgraaf. Во 2018 година фестивалот ќе се прослави по 49-то пат!

Овој фестивал е вклучен во Книгите на Гинисовата книга на рекорди како најстар и единствен континуиран годишен настан на отворено. Првично тој бил еднодневен фестивал, а нејзиниот углед го натерал да прерасне во мулти-дневен настан.

Оваа година ќе бидат присутни едни од најпознатите светски бендови. Неколку од нив го најавија нивното доаќање на сцената. Британскиот бенд пред кој повеќе од сигурно им претстои голема кариера Nothing but thieves се обратија до публиката:

Инаку тие 3 дена ќе бидат празник за душата на сите присутни на Мегаленд.

Првиот ден е 15ти јуни и тогаш на двете бини настапуваат: Lil Kleine, BLØF, Snow Patrol, Jess Glynne, Oh Wonder, The Offspring, The Last Internationale, Blaudzun, Oliver Heldens, Slydigs, The Academic, Donnie, Aïcha Cherif. Вечерта ќе ја затворат легендарните Pearl Jam.

Втората вечер ќе ја отворат Walking on Cars и Theo Lawrence & The Hearts, а потоа следат Miss Montreal, Nothing But Thieves, The Script, JP Cooper, Marmozets, Youngr, De Likt, Gang of Youths, AURORA, Sevn Alias, Alan Walker, Noel Gallagher’s High Flying Birds, A Perfect Circle, Parov Stelar, Riley Pearce. Вечерта ќе ја затворат Foo Fighters.

Третата последна вечер ја отвораат Ronnie Flex & Deuxperience, а потоа следат, Jessie J, The Kooks, Editors, Michelle David & The Gospel Sessions, Milky Chance, Years & Years, Triggerfinger, Oscar And The Wolf, Cloves, Maan, Brian Fallon & The Howling Weather, Tom Walker, The Overslept, Scarlet Pleasure, Blackbird. Вечерта ќе ја затвори малдиот и популарен Bruno Mars.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ВИДЕО) Американците направиле мини серија за Чернобил – премиерата во мај!

Новата историска драма „Чернобил“ на 6. мај ќе има своја премиера на американската ТВ мрежа …