Дино Имери со нова концертна „офанзива“: Пригодно и хуманитарно!

Еден од најголемите пијанисти во Македонија, Дино Имери, ги најави новите концерти:
– 15.05. – МАНУ – Настап на Бојан Илкоски, виолина и Дино Имери, пијано (Зографски, Франк, Глишиќ)
– 21.05. – Гершвин “Рапсодија во Сино” / Дино Имери/ Биг Бенд на ФМУ / Маестро Кире Костов (Македонска Филхармонија)
– 22.05. – КИЦ Салон 19,19 / Промоција на новото концертно пијано (Ф. Лист)
– 04.06. – Рецитал на Мартин Димитров, виолина и Дино Имери, пијано (Дворжак, Прокофјев, Брамс) Камерна Сала на МФ (фото: Маја Аргаќиева)

И како последно, како потсетување бидејќи е посебно…

На 27. мај 2017 година во Македонска Опера и Балет беше одржан хуманитарен Рецитал за собирање средства кои беа наменети за младиот пијанист и нивен ученик, Никола Алексовски, кој   своето лекување успешно го продолжи во Словенија…

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Документацијата од „Струшки вечери на поезијата“ предадена на Државниот архив

Целокупната документација на Меѓународната поетска манифестација Струшки вечери на поезијата, предадена во Државниот историски архив. …