(ФОТО) Денес стартува АТП Монте Карло:Надал и Новак во ист дел на ждребот!

Денес во Монте Карло и’ официјално започнува сезоната на земја, а на турнирот ќе играат и Новак Ѓоковиќ но и Рафаел Надал кој го брани насловот.
Новак Ѓоковиќ е поставен за деветти носител и во првото коло ќе се состане со квалификант, но веќе во второто коло го очекува многу потежок испит. Доколку ја прескокне првата пречка во второто коло Ѓоковиќ ќе се сретне со Борна Чориќ или Жулиен Бенето. Младиот Борна
последните месеци е во одлична форма и секако е фаворит против Французинот.
Потенцијален противник на Новак во третото коло е Австријанецот Доминик Тим,а во четирифиналето најдобриот тенисер на АТП листата, Рафаел Надал.
Најинтересна двојка од првото коло секако е дуелот помеѓу Томаш Бердих и Кеи Нишикори.
Потенцијални парови на полуфиналето се Рафаел Надал – Григор Димитров и Александар Ѕверев – Марин Чилиќ. Хрватот е слободен на стартот,а во второто коло оди на Фернандо Вердаско или Пабло Куевас.

Наградниот фонд во Кнежевството е 5.238.735 долари, а титулата ја брани Надал.
Мастерсот во Монте Карло започнува денес, а преносите ќе можете да ги следите од 11. часот, на каналите на Спорт клуб.

Распоред за играње
11:00 – Терен Рание
Џаред Доналдсон – Алберт Рамос Винолас
Кеи Нишикори – Томаш Бердих
Новак Ѓоковиќ – Душан Лајовиќ
Денис Шаповалов – Стефанос Тсиципас
11:00 Терен на принцевите
Роберто Баутиста Агут – Петер Гојовцик
Борна Чориќ – Жулиен Бенето
Милош Раониќ – Лукас Катарина
Пјер Хјуџис Ербер – Паоло Лоренци

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

СУДОТ ЈА ЦЕНИ ЖЕНСКАТА РАБОТА: Добила 60.000 евр. за 30. години извршување домашни работи

Врховниот суд во Португалија му наредил на мажот да и плати на својата поранешна партнерка …