(ФОТО) Чиа семе за моќен почеток на денот

Од расположението кое го имаме наутро ни зависи целиот тек на денот. Постои начин со кој ќе го започнете денот на поинаков начин, полни со енергија и добро расположение.
Комбинацијата на куркума и црн пипер го активира хормонот за среќа, а кога ќе додадете сок од лимон ќе направите еден вид на „инјекција“ со која ќе го разбудите вашето тело. Семето од чиа е задолжително за да добиете дополнителна енергија, додека циметот ја подобрува мозочната активност.
Состојки:
1/2 лажичка куркума
1/2 лажичка цимет
прстофат црн пипер
1 лажичка чиа семки
1 лимон
По желба мед или листови од нане
Подготовка:во една чаша ставете малку врела вода и ставете ги чиа семките минута-две за да набабрат. Додајте ги зачините и измешајте добро за да не се создадат мали грутчиња. Додадете цеден лимон и дополнете со вода. По желба додадете мед или листови нане.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, …