(ФОТО) Совршена крем торта готова за 20.минути!

Една од оние торти за која после првото правење повеќе не ви треба рецепт, а и вашето семејство ќе ја обожува.
Состојки:
500 г бисквити
8 јајца
250 г путер
200 г чоколадо за готвење
250 г шеќер во прав
500 мл. сварено турско кафе
250 мл млеко
Подготовка:путерот изматете го со шеќерот во прав, па матејќи додавајте ги жолчките (сите осум), една по една. Потоа додајте истопено чоколадо. Кога се ќе соедини додајте го снегот од осумте белки и се’ убаво измешајте.
Филот префрлете го во фрижидер убаво да се излади.
Во длабока тава редете бисквити кои ќе ги натопувате во топло млеко па во кафето. Кога ќе го покриете дното ставете 13 од филот. Наредете уште еден таков ред, повторно бисквити и полијте со останатиот крем.
Колачот префрлете го во фрижидер, бисквитите да го впијат филот и да се стегне.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една …