(ФОТО) Рабин торта:Чоколадна фантазија од шест состојки

Пробајте, нема да се покаете!
Неверојатно едноставна вкусна и неодолива торта! Се прави од, на сите нам, омилени состојки така што со неа нема да згрешите. Идеална е за свечени пригоди, но и кога едноставно ќе посакате да си го разубавите денот.
Состојки:
12 јајца
400 г чоколадо
250 г шеќер
250 г мелени бисквити
350 г маргарин.путер
500 г шлаг
Подготовка:путерот на собна температура изматете го со шеќерот, потоа додајте ги жолчките, истопеното чоколадо и бисквитите. Посебно изматете ги белките и внимателно соединете со претходната смеса.
Добиената смеса поделете ја на два дела. Еден ставете во фрижидер (тоа е за фил) а од другиот испечете 3 – 4 кори во округол (со димензии од 22. см.) или правоголен плех. Тавата за течење најдобро е ако ја покриете со хартија за печење.Кората печете ја на 180. степени
Филување: кора – фил – кора – фил – кора – фил – кора – шлаг.
Украсете по желба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …