(ФОТО) Кашлање, главоболка, па дури и депресија – се’ може да се излечи со масирање на овие точки

Постои наука наречена рефлексологија.
Таа ги проучува биоактивните точки во телото. Источните исцелители веруваат дека причината за сите здравствени проблеми е блокирање на енергетски текови. Активна масажа го отстранува блокирањето и ги враќа енергетски текови. Многу од овие точки се на дланките и прстите.Ако правилно кликнете на посакуваната точка, ефектот нема да биде одложен.

1. Главоболка
Пред да направите нешто за да ја ублажите главоболката, обидете се со масирање на врвот на прстот или на површината помеѓу палецот и показалецот.
Точката на главата е на врвот на палецот. Масирајте неколку минути и болката ќе се намали.

2.Настинка и грип
Ако веќе ги чувствувате првите симптоми на настинка масирајте го мекото ткиво на сите прсти, освен палците на двете раце. Постојат точки,одговорни за фронталните и назалните синуси.

3. Болка во вратот и грбот
Ако сте загрижени за болката во вратот или грбот, само започнете со масажа на врвот на палецот и продолжете до вашиот зглоб. Токму во овој редослед, се точките одговорни за ‘рбетот. Масирајте додека болката не исчезне.
Потребна е масажа на двете раце.

4. Несоница
Ако не можете да заспиете, треба да притиснете на средината на палецот.Масажата е добро да трае од 30 секунди до минута, на двете раце.
Правете ја оваа масажа секој ден пред спиење. Потоа телото ќе влезе во ритамот и квалитетот на спиењето значително ќе се подобрат.

5. Дигестивни проблеми
Поттикнување на овие точки е неопходно за оние кои страдаат од киселини, оток на стомакот и чести нарушувања. Точките на стомакот и цревата се на двете раце околу основата на палецот.

6. Проблеми со менструацијата
Ако за време на менструацијата сте загрижени за болка во долниот дел на грбот или долниот дел на стомакот, не брзајте да земате апчиња. Прво, масирајте ги точките кои се одговорни за работата на главата и гениталиите. Главната точка е на врвот на палецот. И’ точката одговорна за работата на гениталиите е на рачниот зглоб. Таквата масажа ќе помогне во ублажувањето на грчевите. Тогаш лесно ќе можете да легнете и да се опуштите.

7. Кашлица
Стимулацијата на областа одговорна за респираторниот систем ќе помогне
да ги решите проблемите како што се отежнато дишење и кашлање. Оваа област е веднаш под базата на прстите, речиси во центарот на дланката.

8. Подобрување на благосостојбата
Ако се чувствувате дека сте под стрес или уморни, треба да ја масирате точката што ја имате а која ја подобрува благосостојбата. Ова е точката на сончевиот плекс а која е на внатрешноста на дланката. Ставете ги рацете како да пиете вода и притиснете го палецот десно во центарот. Масирање на оваа точка на дланката го смирува телото. Ги намалува стресот, нервозата и заморот. Ако редовно ја правите оваа масажа, можете да се ослободите дури и од депресијата и константа анксиозност.

СОВЕТ

Поттикнување на поединечни точки на вашите дланки и прсти е многу корисно. Но не помалку корисна е и масажата на рацете како целина. Тоа ќе помогнеза подобрување на циркулацијата на крвта, обновување на изгубената енергија иго регулира протокот на крв во телото. Ако го правите ова редовно, ќе забележите очигледни подобрувања во нивното здравје. Масажата треба да започне со мало триење на дланките и рацете. Можете да нанесете крем или масло да се подобри лизгањето и да ја нахрани вашата кожа. Потоа масирајте го сите прст одделно, особено внимателно, поминувајќи на секоја страна на прстите.
Ако некаде чувствувате болка, останете малку подолго на тоа место и масирајте внимателно. Во нашите екстремитети има многу нервни завршетоци, особено во рацете.Кога ги стимулираме, постои голема шанса да влијаеме врз работата на внатрешните органи. Со масирање на овие точки и раце воопшто, може да се подобри вашата состојба и да се вратат енергетските струи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како лебот со кисело тесто стана сè популарен?

Лебот претставува главна состојка во исхраната кај децата и возрасните. Во солена или блага варијанта, …