(ВИДЕО) Австралија Опен: Федерер после пет сета дојде до 20. Грен слем титула

Марин Чилиќ не успеа во финалето на Австралија Опен против Роџер Федерер. Загуби во пет сета и после три часа со 2:6, 7:6(5), 3:6, 6:3, 1:6.
Така Федерер ја освои шестата титула на Австралија Опен и 20. Грен слем наслов.
Во Мелбурн имало 38. степени па мечот се играл со затворен покрив. Оваа одлука на организторите, иако втемелена во правилата, предизвикала големо негодување на тениските легенди кои сметаат дека така му угодувале на Швјцарецот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

За Хамилтон пол во Џеда: Ферстапен удри во заштитниот ѕид!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Саудиска Арабија, …