(ФОТО) Благица Миркуловска, сопруга на Филип: Се жртвував за сопругот, но не зажалив!

За некого можеби животот на сопругите на познатите спортисти изгледа како бајка, но вистината е дека во многу случаеви се потребни големи жртви и откажувања од соништата и амбициите, со цел да се сочува семејството.

Една од тие жени, кои ја ставиле кариерата на сопругот пред својата, и како што вели, воопшто не зажалила поради тоа, е Благица Миркуловска, сопруга на нашиот репрезенативен ракометар, Филип Миркуловски.
Веќе шеснаесет години во љубов, со две ќеркички, тие живеат како што им налагаат условите за развој и напредок на карерата на Филип, кој моментално е дел од германскиот клуб Вецлар. Неколку години живеат во Германија, а Благица и постарата Јована и помалата Ања не пропуштаат натпревар на Филип, докажаниот централен бек со број 13.
„Со Филип заедно сме речиси од деца. Заедно завршивме средно училиште, заедно се запишавме на Правен факултет. Заедно завршивме и’ факултет, јас редовно, а Филип поради професионалните обврски вонредно. Додека студиравме, јас често запишував се’ во тетратка, па потоа тој учеше од таму, бидејќи немаше доволно време. Во нашите факултетски денови секогаш одев со него на полагање на испити, секогаш чекав пред врата, пријавував испити… Љубовта која ни започна на шеснаесет години ја крунисавме со брак во 2012. година, а Јована ни се роди наредната година. Потоа заминавме во Германија“, раскажува за Фокус Благица.
„Во Германија бевме топло примени од сите, од луѓето во клубот, прво во Хановер, а еве сега и во Вецлар. Во времето додека живеевме во Скопје, јас веднаш по завршувањето на факултетот се вработив, и работев до моментот додека не се одлучивме дека ќе заминеме во Германија. Животот таму ми беше сосема поразличен од овој, во Германија. Јас одев на работа, Филип на тренинзи, кога се враќав дома тој заминуваше на тренинг, кој знаеше да трае и до осум – девет часот навечер, некако постојано немавме време за нас двајцата, бевме уморни… Затоа кога дојде време да се преселиме во Германија, на некој начин се плашев од тоа што не чека. Значи, по прв пат ќе имавме многу време да бидеме заедно, па не знаевме како ќе функционираме. Или ќе функционираме многу добро, или јас ќе се вратам назад – размислував. Но по сите поранешни обврски кои ги имавме, сега уживаме во секој момент кој го имаме заедно, уживаме со децата, во најубавиот период од животот сме. Си посветуваме доволно внимание и на нас двајцата и на децата“, раскажува Благица.


И покрај се’,таа додава дека вистината е дека не е лесно да си девојка или сопруга на професионален спортист, бидејќи тој начин на живот бара многу ангажирање, посветеност и поддршка од секој аспект.
„Било да е за потпишување со нов клуб, повреди, изгубени натпревари, бидејќи кога ќе се изгуби нормално е играчите да бидат тажни, постојано нешто се случува. Во времето кога живеевме во Скопје, по секој изгубен натпревар пријателите доаѓаа кај нас дома, се собиравме цело друштво, и покрај тоа што беше познато дека Филип тогаш не е расположен за многу разговор. Секогаш ја имавме таа нивна поддршка“, вели Миркуловска.

Околу своите професионални амбиции, вели дека е свесна како си ги жртвувала амбициите, но сепак никогаш не зажалила поради тоа, бидејќи тоа бил нејзин избор.
„Јас сум дипломиран правник, магистар по уставно право. Секогаш бев амбициозна, да работам во животот, но поради обврските кои ги имаше Филип беше невозможно да работам и да бидеме одвоени. Затоа решив максимално да се поветам на семејството и на Филип, и поради тоа морав да дадам отказ на работното место. Тоа е таа жртва која речиси секогаш жената на еден професионален спортист ја дава, во поглед на тоа дека мора да се откажеш од сите свои амбиции за сметка на успехот на својот сопруг“, искрена е Благица.
Посебно се радува на натпреварите кои ги следела од трибините заедно со двете ќерки.
„Кога и да се појавиме на натпревар, ние сме вистинска атракција! Тоа најверојатно се должи на Балканскиот менталитет,па по секој натпревар Филип знае да каже – ’Па добро, како е можно само нашите деца да бидат толку неумни?’ Но сепак му годи нашата поддршка во секој случај. Уште во 2009 година на СП во Вараждин го бодрев заедно со наши пријатели, потоа во Ниш, лани во Мец, еве сега сме сите во Хрватска. Бидејќи сме заедно уште од деца, логично и нормално ми е да бидам присутна на сите натпревари. Сум пропуштила неколку натпревари кога бев бремена, кога Јована и Ања беа бебиња, но секогаш се трудам дури и’ со двете деца да бидам присутна на трибините. Малку е напорно со нив, посебно кога натпреварите се во временски период кога им се спие или јаде, тешко е, но давам се од себе тие две да бидат присутни на сите значајни настани во нашите животи, и гледам дека им е интересно“, раскажува Миркуловска.
извор: Фокус.мк


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„НЕ МИ СЕ ИСПЛАЌА! Џорџ Клуни одбил 35. милиони долари за еден ден работа

АКТЕРОТ Џорџ Клуни изјавил дека еднаш му биле понудени 35. милиони долари за еден работен …