Какво време ни донесува првиот ден во оваа зима?

Денеска, 21 декември во 17 часот и 28 минути по локално време започнува календарската зима.

Инаку времето што го очекуваме ќе биде релативно слично како и во текот на претходниот ден, со локална слоеста облачност по котлините, а на повисоките планини прекрасно, сончево време.
Сепак, западниот крај има повеќе веројатност за подолги сончеви периоди.
Минималната температура насекаде ќе биде негативна и со вредности помеѓу -6°С и -1°С во поголем дел од населените места, додека на повисоките места вредностите ќе бидат помеѓу -12°С и -8°С.
Границите во кои ќе бидат вредностите на максималната ќе бидат помеѓу 1°С и 3°С во северниот и западниот регион, а долж југот на повардарието и југоисточниот крај помеѓу 3°С и 6°С. На повисоките населени места во земјава температурата во текот на целиот ден останува со негативна вредност, односно со максимална вредност помеѓу -5°С и 0°С.
Скопската котлина ја очекува промеливо време, со поголема веројатност за сончеви периоди споредено со претходниот ден.Температурата ќе има минимална вредност околу -4°С, а максимална вредност околу 2°С најавуват од meteopro.mk.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва започнува четвртото издание на музичкиот фестивал Андерфест Скопје

После точно една година Андерфест по четврти пат ќе го донесе најдоброто и најсвежото на …