Времето деновиве: Многу ладно и со снег…

Новата недела која што ни претстои на Балканот но и кај нас ќе услови поларни температури на воздухот особено во утринските часови кога во делови од Балканот особено во Босна, Црна Гора, Јужна и југозападна Србија како и во Македонија температурите на воздухот ќе се спуштат до околу -20 и тоа на планинските места додека на другите места истите ќе се спуштаат во интервал од -15 до -4 степени. Многу студено ќе биде и преку денот па така многу места температурите на воздухот и во текот на денот ќе останат во негатива.
Сето ова е поради сибирскиот продор кон Балканскиот Полуостров кој продира кон нашите краишта и температурите ќе ги спушти во длабок минус и истите ќе бидат значително под просекот од вообичаените за овој дел од годината.
Снег локално вее на пониските предели во западнтата половина од државава а со понатамошното заладување и падот на температурите на воздухот снежната граница и понатаму ќе се спушта се’ пониско и до околу 400 – 500 м.н.в. Локални врнежи од снег ќе има најмногу во западните предели каде на повеќе места ќе се формира снежна покривка значителна на повисоките места и планините.
Температурите ќе се спуштат во минус и до денес наутро ќе се спуштат во интервалот од -7 до 1 степен.
И во наредните денови се очекува ниските температури да се дел од нашето секојдневие. Се чини зимата – дојде, информираат од meteomax.mk.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Светиот свештеномаченик Автоном: И после 200. години мнозина болни добија здравје од светите мошти

Православните христијани денес ги слават Светиот свештеномаченик Автоном, Светиот маченик Јулијан со четириесетмина другари, Светиот …