Здравје: Зошто секој ден сок од цвекло?

Постојат повеќе причини, поради кои сокот од цвекло треба да почнете да го користите при секојдневната исхрана.
– Цвеклото содржи каротеноиди кои се многу поволни за видот.
– Спречува оштетување на клетките и слободните радикали во оганизмот.
– Го подигнува нивото на железото и хемоглобинот во крвта.
– Дава дополнителна енергија, затоа е особено добро за спортистите.
– Само една чаша на ден го регулира крвниот притисок.
– Содржи магнезиум, па затоа се препорачува за луѓе кои се повеќе изложени на стрес.
– Помага при варењето на храната и ги чисти цревата.
– Го зајакнува имунитетот и организмот полесно се бори со инфекциите.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Во најубавиот европски воз, сите ги исклучуваат телефоните

Возењето со најлуксузниот воз во Европа трае осум часа, почетна точка е Цермат, последна Св. …