(ВИДЕО) Снимка која расплакува и налутува: Ова дете умираше од глад, погледнете како изгледа сега

Светот беше шокиран по објавувањето на снимката од детето Салим од Јемен, на кого минатата година му предвидувале дека ќе умре од неисхранетост.
Салим бил симбол на страдањето на граѓаните на Јемен кои умираат од глад поради војната. Тогаш имал седум години. Бил неисхранет, исто како и 350.000 јеменски деца.
Благодарение на итната служба и медицинскиот персонал кој волонтира во тоа подрачје, Салим денес има нормална тежина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …