Истражувачки филмски фестивал во Скопје

Документарни филмови, работилници, дискусии и дебати за локални, регионални и светски теми поврзани со новинарските предизвици и потфати се дел од тридневната фестивалска програма на првото издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје, што од денеска до 5 ноември ќе се одржи во кино „Култура“ во Скопје.
Отворањето на фестивалот е со прикажување на филмот „Да се биде укажувач“ на францускиот новинар и режисер Беноа Бринже, по што следи дискусија на тема „Укажувачи: „тајни“ играчи кои може да ја променат историјата“.
Фестивалот е во организација на Платформата за истражувачко нoвинарство и анализи – ПИНА, во соработка со Фондацијата „Фридрих Еберт“ – Скопје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Марија Апчевска, Наталија Теодосиевa и Ханис Багашов се македонските претставници на „Берлинале таленти“

Режисерката Марија Апчевска, филмската и театарска актерка Наталија Теодосиевa и режисерот и актер Ханис Багашов …