(ФОТО) Машка страна на приказната: „Да се биде без деца е тагување без смрт!“

Многумина од нив многу ги боли кога други луѓе ги гледаат сомнително – како со нив нешто да не е во ред поради тоа што немаат деца. Неколку мажи откриле колку е тажен животот без деца…
Дури 25. отсто од мажите постари од 43. години немаат деца, и околу 20 отсто жени, открила Канцеларијата за национална статистика на Велика Британија.
И додека жените се посклони да зборуваат за тоа, мажите повеќе молчат и својата болка ја чуваат во себе. Иако нивниот копнеж по потомство е голем, многумина не зборуваат за тоа, не покажуваат емоции и не им се доверуваат на блиските.Некои од нив не сакаат да излезат „слаби“ или „женкасти“ па повеќе сакаат да молчат и да ги потиснуваат чувствата.
Но, неколку мажи одлучиле да ги раскажат своите искуства.
Проговориле за причините зошто немаат деца, како се чувствуваат поради тоа, но и на какви проблеми наидуваат.
Се согласуваат дека ослободувањето од размислувањата за замислено семејство бара цел процес на жалење, а справувањето со тие емоции е тешко за многу мажи.Многумина од нив многу ги боли кога другите луѓе ги гледаат сомничаво – како со нив нешто да не е во ред бидејќи немаат деца.
Робин Хадли (57)
Имал 37. години кога се вљубил во жена која не можела да има деца, тоа е неговата сегашна сопруга.Вели дека не му било сеедно да го прифати фактот дека никогаш нема да има деца. Имал се’ во животот, но чувствувал дека животот не му е потполн.
Вели дека во тоа време сопруга на негов пријател била трудна, а тој чувствувал љубомора, иако знаел дека тоа нема смисла.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …